Podstawowa wiedza o smartfonach

Podstawowa wiedza o smartfonach czyli to, na co powinniśmy zwrócić uwagę będąc w posiadaniu smartfona.

Po pierwsze:

Smartfon to nie jest zwykły telefon. W przeciągu kilku ostatnich lat ewolucja smartfonów jest bardzo dynamiczna. Kiedyś nazywane pocket PC (bez GSM), palmtopami (bez GSM) hendheldami a ostatnio Smartfonami, tabfonami,  smarttabami lub phabletami.

Generalnie trzeba wiedzieć, że smartfon posiada kilka modułów łączności.

1. Moduł GSM czyli moduł telefoniczny. Bez niego, smartfon nie jest smartfonem, tylko zabawką.

2. Moduł HSDPA (od internetu) Moduł ten odpowiada za łączność z internetem (oczywiście realizowane są przez niego również połączenia głosowe)

3. Moduł WIFI – odpowiada za połączenie z sieciami bezprzewodowymi

4. Moduł GPS – koń, jaki jest i tak dalej…

5. Moduł NFC – komunikacja dotykowa bliskiego zasięgu

6. Moduł BLUETOOTH – komunikacja radiowa bliskiego zasięgu

7. Moduł LTE – czyli Long Term Evolution – bardzo szybki internet. Trzeba mieć do niego specjalną kartę sim.

8. Inne nieistotne moduły dla dziwaków.

9. Moduły muzyczne, multimedialne, itp.

Pierwsza rada dla początkujących – Chcąc, aby smartfon dotrzymał ci kroku do wieczora, wyłączaj nieużywane moduły. Oznacza to, że jeżeli aktualnie nie korzystasz z danego modułu, wyłącz go. Najczęściej można zrobić to widżetem, albo w ustawieniach. Smartfon to komputer – więc od czasu do czasu należy mu się reset i odpoczynek. O tym jak zrobić porządek z naszym smartfonem, możecie przeczytać tutaj.

Po drugie:

Ekran dotykowy ekranowi nierówny. Należy wiedzieć, że rodzaj ekranu jaki posiadamy wpływa na użytkowanie telefonu. Ekrany pojemnościowe sprawdzają się lepiej niż opornościowe. Ekrany wielodotykowe (multitouch) są wygodniejsze w obsłudze. Obecnie sprzedawane smartfony posiadają już ekrany wielodotykowe, ale należy zawsze zapytać, jakiego typu ekran posiada konkretny model, żeby nie rzeźbić rysikiem do końca przygody ze smartfonem:) W ekranach dotykowych liczy się także rodzaj wyświetlacza oraz jego rozdzielczość.

 Po trzecie:

Android ma różne wersje, które mogą istotnie odbiegać od siebie.

Producenci nakładają na smartfony swoje nakładki, które zmieniają wygląd androida. Toteż w innym modelu ekran, menu i inne opcje będzie wyglądał inaczej. Należy pamiętać również o wersjach androida. Coś, co działa na 4.0 lub nowszym, niekoniecznie będzie działać na starszych wersjach.

Po czwarte:

Smartfon bez aplikacji to… też smartfon.

Jeżeli nie chcemy korzystać z aplikacji, to nie musimy. Znam osobiście osoby, którym świetnie służy smartfon, a nie mają żadnej aplikacji z Google Play.

Po piąte:

„Ja nie korzystam z internetu, więc po co mi smartfon”

Małe ekrany niekoniecznie nadają się do przeglądania stron internetowych. Więc po co? Ano po to, żeby sprawdzić pocztę internetową, wysłać e-mail, dodać zdjęcie, sprawdzić tramwaj, sprawdzić konto w banku, czy chociażby skorzystać ze słownika. Aplikacje często korzystają z internetu, ale są takie, które nie potrzebują stałego dostępu. Nie musimy mieć wielkiego pakietu danych, bo można korzystać ze smartfona przez WIFI w kawiarniach, centrach handlowych czy na uczelni.

Na koniec – smartfon nie rozwiązuje naszych problemów, ale ułatwia znalezienie rozwiązania. Wszystko zależy od nas

Dodaj komentarz