Pierwszy tablet – jak wybrać

 Pierwszy tablet – jak wybrać?

Na to pytanie, jak zwykle mam w zwyczaju odpowiadam innym pytaniem, a w zasadzie szeregiem pytań.

Należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań:

Do czego jest mi potrzebny?

Do czytania książek, oglądania filmów, korzystania z internetu, sprawdzania poczty

Pisania krótkich tekstów i edycji dokumentów

W podróży, jako nawigacja satelitarna

Na uczelnię.

Czy potrzebuję mobilnego internetu?

Jeżeli we wszystkich miejscach, w których najczęściej przebywamy, jest sieć WIFI, to czy potrzebujemy mobilnego internetu (poprzez sieć GSM) Jeżeli mamy smartfona z systemem android i pakiet internetowy w telefonie, zawsze możemy korzystać z niego w trybie hotspot (internet z telefonu udostępniamy poprzez WIFI)

Jeżeli tablet będzie nam służył głównie w podróży, to lepiej wyposażyć się w urządzenie z modemem. Obecnie istnieje wiele ofert operatorskich dotyczących mobilnego internetu, dostosowanych do naszych potrzeb. Można również pokusić się o BDI ale trzeba koniecznie sprawdzić, czy dany tablet obsługuje Bezpłatny Dostęp Do Internetu.

Należy jednak pamiętać, że korzystanie z mobilnego internetu zwiększa zapotrzebowanie naszego urządzenia na energię elektryczną.

Jak bardzo ma być mobilny (przenośny)?

Jeżeli chcemy korzystać z tabletu głównie poza domem, to może być mniejszy. Jeżeli natomiast będziemy korzystać z niego w domu, do oglądania filmów czy zabawiania dzieci – może być większy.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując tablet?

Rozmiar

Tablety, w dużym uproszczeniu dzielą się na 7, 8, i 10 calowe. 7 calowe są lekkie i poręczne, ale mogą być niewygodne w obsłudze ze względu na rozmiar, Im większy tablet, tym cięższy. Warto też wziąć pod uwagę proporcje ekranu. Na klasycznych matrycach o proporcjach 4:3 wygodniej przegląda się strony internetowe ale gorzej ogląda filmy. Na tabletach o proporcjach 16:9 lepiej ogląda się filmy ale może się taki tablet niewygodnie trzymać.

Marka

Podobnie jak ze smartfonami, tablety znanych firm są bardziej godne polecenia. Ja szczególnie lubię tablety z serii Nexus, ale są one droższe od innych. Z powodzeniem mogę polecić tablety takich firm jak:

Acer, Asus, Samsung, Sony, HP, Dell i oczywiście Apple. Co do innych firm, takich jak Alcatel, Overmax, Modecom, Lark i inne – najlepiej sprawdzić konkretne modele w sklepie. Wyjątkiem jest tablet IntuTab – który jest bardzo interesujący, ale sprofilowany  pod określoną grupę odbiorców.

Z kupowaniem „markowych” tabletów wiążą się dwie kwestie – niekiedy są tak samo zawodne jak te „niemarkowe” ale łatwiej kupić do nich akcesoria – pokrowce, klawiatury etc.

System operacyjny

Jako, że opisuję głównie urządzenia z systemem Android , skupię się na nich. Zasada jest prosta, im nowszy system, tym lepszy tablet. Radzę unikać tabletów z systemem niższym niż 4.1. Kupując Nexusa II generacji dostajemy od razu najnowszego Androida KitKat. Różnic w użytkowaniu poszczególnych wersji systemu android jest bardzo dużo, i nie sposób je opisać w takim ogólnym zestawieniu.

Jeżeli chcesz kupić urządzenie inne niż z Androidem, polecam tablety firmy Apple między innymi: iPad MiniiPad Retina oraz artykuł Piotra o jego iPadzie.

Można także zasugerować się ciekawym artykułem o tym, jakiego iPada wybrać.

Matryca

Do czytania i oglądania filmów na zewnątrz powinniśmy mieć matrycę IPS lub inną, o dużej jasności, ale wiąże się to z większym zużyciem energii. Rozdzielczość ekranu powinna wynosić co najmniej 1024 x 600 pixeli. Im wyższa rozdzielczość tym wyraźniejszy obraz, ale i większe zużycie energii.

Rozdzielczość matrycy jest też istotna dla czytelności wyświetlanego tekstu i jego ilości. Oznacza to, że na tabletach o rozdzielczości 800×600 i przekątnej 7 cali, tekst będzie nieczytelny.

Bateria

To jest bardzo istotny element przy wyborze tabletu, dla tego, że ma to być z zasady urządzenie przenośne. Oczywiście wszystko zależy od użytkowania tabletu, ale ogólna zasada jest taka: im większa bateria, tym tablet będzie miał więcej energii. Obecnie 4000 mAh to standard. Niemniej jednak warto pamiętać, że tablet użytkowany intensywnie może się rozładować bardzo szybko.

Parametry

Można je zawrzeć w równaniu:

więcej = lepiej = drożej

Aby jednak sprawnie się korzystało, ważne żeby tablet miał minimalnie 1GB ramu oraz dwurdzeniowy procesor. Poniżej tych wartości, możemy kupić tablet… dla cierpliwych i ćwiczyć tą cierpliwość.

Wyposażenie

  • HDMI
    • HDMI to wyjście wideo do cyfrowych telewizorów. Jeżeli mamy telewizor lub monitor z HDMI, warto się zaopatrzyć w tablet z tym portem
  • Host USB
    • Klient USB (HOST) umożliwia podłączenie do tabletu innych urządzeń poprzez specjalną przejściówkę. Można podłączyć na przykład klawiaturę, mysz, pamięć przenośną. Przydatne, ale czy konieczne? Z USB Host w swojej Xperii korzystałem raptem kilka razy
  • Modem
    • Modem do mobilnego internetu to rzecz przydatna, ale należy liczyć się z tym, że trzeba dokupić kartę sim u operatora lub postarać się o BDI (uwaga, koniecznie sprawdź, czy twój modem obsługuje BDI)
  • Slot na kartę pamięci
    • W ten sposób można rozszerzyć pamięć wewnętrzną o dodatkową pojemność.
  • Głośniki stereo
    • Przy tabletach „domowych” ma to znaczenie, bo im lepsze głośniki, tym lepiej ogląda się filmy, słucha muzyki. W tabletach „mobilnych” lepiej nie mieć głośnika wcale, żeby nas nie kusiło w tramwaju.
  • GPS
    • nawigacja GPS może się bardzo przydać przy tabletach „mobilnych” ale należy brać po uwagę zwiększone zużycie energii.

Podsumowując:

O tym, do czego tablet jest lepszy od smartfonu możecie poczytać tutaj. A o samych smartfonach można poczytać w artykule: Androidowy tutorial oraz podstawowa wiedza o smartfonach.

Dodaj komentarz